XIII Zjazd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Pasłęku
W sobotę, 25 kwietnia 2026 r. w sali Pasłęckiego Centrum Kultury i Aktywności odbył się XIII Zjazd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Pasłęku.
Zjazd był podsumowaniem pięcioletniej działalności organizacji strażackiej na terenie Miasta i Gminy Pasłęk.
W obradach uczestniczyło 21 delegatów wszystkich OSP z terenu gminy Pasłęk, przedstawiciele do zarządu gminnego i zaproszeni goście w osobach: Pan Paweł Liedtke – Vice Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Elblągu, Pan Paweł Raczewski – Dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Pasłęku, Pan Patryk Kwieciński – Kierownik Referatu Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego.
Otwarcia Zjazdu dokonał druh Damian Bereżański - Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Pasłęku, który w swym wystąpieniu podkreślał wielką rolę strażaków ochotników w zapewnieniu bezpieczeństwa ludności.
Na co dzień, na terenie naszej gminy, swoją ofiarną służbę pełni 183 strażaków ochotników.
W okresie sprawozdawczym na terenie miasta i gminy Pasłęk odnotowano prawie 2000 zdarzeń tj: pożarów, wypadków drogowych, miejscowych zagrożeń oraz alarmów fałszywych. Jednostki OSP brały udział w 487 działaniach ratowniczo gaśniczych.
Obradom przewodniczył druh Tomasz Kamiński - Vice Prezes Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Pasłęku ubiegłej kadencji.
W czasie obrad złożono sprawozdanie z działalności ustępującego Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej oddziału. W podjętych uchwałach udzielono absolutorium ustępującemu Zarządowi, zatwierdzono skład nowego Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP, skład Komisji Rewizyjnej Oddziału, wybrano Delegatów na Zjazd Oddziału Powiatowego oraz Przedstawiciela do Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP.
Zjazd dokonał wyboru i zatwierdzenia nowego składu osobowego Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Pasłęku na lata 2026 – 2030.
Prezydium Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Pasłęku przedstawia się następująco:
Prezes – Pan Damian Bereżański, Wiceprezes – Pan Damian Pawłyk, Wiceprezes – Pan Krzysztof Karczewski, Sekretarz – Pan Maciej Lewczuk, Skarbnik – Pani Małgorzata Krasińska, Komendant Gminny Związku – Pan Sławomir Wąsiewski, Członek zarządu – Pan Wojciech Pankanin.

