Poprawa warunków edukacji ogólnokształcącej w szkołach podstawowych Gminy Pasłęk
W dniu 29 września 2022 roku została podpisania umowa o dofinansowanie projektu pn. „Poprawa warunków edukacji ogólnokształcącej w szkołach podstawowych Gminy Pasłęk” ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
Celem głównym projektu jest zwiększenie dostępu do wysokiej jakości usług edukacyjnych w zakresie kompetencji kluczowych na terenie gminy Pasłęk poprzez inwestycję w infrastrukturę wszystkich 5 szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Pasłęk wraz z doposażeniem w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne. Projekt pozwoli na poprawę nauczania nauk matematyczno - przyrodniczych, języków obcych, ICT, czy też kształtowania właściwych postaw (kreatywności, innowacyjności, pracy zespołowej) i w znaczący sposób przyczyni się do poprawy warunków edukacji ogólnokształcącej wspierającej umiejętności kluczowe uczniów, czego efektem będzie poprawa zdawalności egzaminów w przedmiotach matematyczno-przyrodniczych. Projekt przyczyni się do poprawy jakości nauczania w zakresie kompetencji matematycznych i podstawowych kompetencji naukowo-technicznych. Uczniowie będą rozwijać i lepiej wykorzystywać myślenie matematyczne w celu rozwiązywania problemów wynikających z codziennych sytuacji, a także będą lepiej opanowywać, wykorzystywać i stosować wiedzę i metody objaśniające świat przyrody.
W Szkole Podstawowej nr 1 zaplanowano zakup wyposażenia do zajęć matematyczno – przyrodniczych, informatycznych, językowych, stworzenie pracowni korekcyjno – kompensacyjnych i logopedycznej oraz doposażenie istniejącej Sali ćwiczeń; w Szkole Podstawowej nr 2 zaplanowano zakup wyposażenia pracowni robotyczno – matematycznej oraz pracowni przyrodniczo – geograficznej; w Szkole Podstawowej nr 3 zaplanowano pracownię matematyczno – językową; w Szkole Podstawowej w Rogajnach zaplanowano zakup wyposażenia multipracowni do nauk matematyczno – przyrodnicznych; w Szkole Podstawowej w Zielonce Pasłęckiej zaplanowano zakup wyposażenia , które umożliwi naukę w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych za pomocą nowoczesnych narzędzi edukacyjnych, w tym interaktywnych, jak i nowatorskich metod, w tym metodą eksperymentu.
Projekt pozwoli również na poprawę jakości nauczania w zakresie porozumiewania się w językach obcych. Uczniowie zyskają nowoczesne narzędzia edukacyjne, dzięki którym będą mieli możliwość skutecznie i efektywnie przyswajać język obcy i tym samym coraz bieglej się nim posługiwać, a w efekcie będą uzyskiwać lepsze wyniki w zakresie umiejętności językowych (rozumienie ze słuchu, mówienie, czytanie i pisanie). Projekt przyczyni się także do poprawy jakości nauczania w zakresie kompetencji informatycznych – nowoczesne wyposażenie pracowni komputerowej pozwoli na umiejętne wykorzystywanie technologii społeczeństwa informacyjnego (TSI), a tym samym zwiększenie podstawowych umiejętności w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK). Realizacja projektu pozwoli również zwiększyć umiejętności uczenia się, w tym organizowania własnego procesu uczenia się, indywidualnie oraz w grupach, odpowiednio do własnych potrzeb.
Realizacja projektu przyczyni się ponadto do podniesienia kompetencji kluczowych, właściwych postaw i umiejętności niezbędnych na rynku pracy u uczniów, co będzie osiągnięte poprzez następujące cele szczegółowe:
1) podniesienie i rozwijanie u uczniów kompetencji matematyczno-przyrodniczych, językowych, ICT niezbędnych na rynku pracy.
2) rozwijanie właściwych postaw i umiejętności (kreatywności, innowacyjności, pracy zespołowej, w tym pracy metodą projektu).
3) wyposażenie nauczycieli w nowatorskie i aktywizujące metody i narzędzia pracy z wykorzystaniem ICT na rożnych przedmiotach i rozwijające u uczniów innowacyjność, kreatywność, pracę w zespole.
Realizacja tych celów przyczyni się do podniesienia wyników w nauce i wyrównywania dysproporcji w wynikach kształcenia. Projekt dodatkowo pozwoli na zwiększenie innowacyjności szkół oraz lepsze przystosowanie zarówno uczniów, jak i nauczycieli do błyskawicznego tempa rozwoju technologicznego.
Łącznie zaplanowano zakup pomocy naukowych za kwotę 992.014 zł.
Wydatki kwalifikowalne projektu wynoszą 943.694 zł, a dofinansowanie ze środków UE wynosi 773.829,08 co stanowi 82 % kosztów kwalifikowalnych projektu.