Nowa jakość szkoleń strażaków w Pasłęku
W poniedziałek, 24 listopada 2025 r. na terenie jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Pasłęku odbyła się uroczysta zbiórka. Głównym punktem zbiórki było oficjalne otwarcie przeniesionej ze starej lokalizacji (byłej siedziby Komendy Miejskiej PSP w Elblągu) komory dymowej wraz z modernizacją placu wewnętrznego w JRG Pasłęk.
Przybyłych na uroczystość gości przywitał mł. bryg. Bogdan Grzymowicz, Komendant Miejski PSP w Elblągu. Wśród obecnych znaleźli się między innymi: Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Radosław Król, Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Michał Kamieniecki wraz z Zastępcą st. bryg. Andrzejem Harhajem, Burmistrz Pasłęka Pani Elżbieta Wasiuk, a także samorządowcy oraz komendanci PSP z powiatów elbląskiego, braniewskiego, ostródzkiego, iławskiego i nowomiejskiego.
Komora dymowa funkcjonująca przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu od 2015 roku jest jedną z trzech działających na terenie województwa warmińsko – mazurskiego. Odgrywa kluczową rolę w doskonaleniu technik poruszania się ratowników w ciasnych, zadymionych pomieszczeniach w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Obiekt został zaprojektowany tak, aby umożliwiać prowadzenie ćwiczeń w zadymieniu, podwyższonej temperaturze, ograniczonej widoczności oraz przy dodatkowych bodźcach obciążających organizm strażaka. Z komory regularnie korzystają strażacy PSP i OSP z powiatów elbląskiego, braniewskiego, iławskiego, ostródzkiego oraz nowomiejskiego. Szkolenia i testy realizowane w komorze niewątpliwie wpłyną na podniesienie poziomu umiejętności ratowników biorących udział w działaniach ratowniczych.
Modernizacja i przeniesienie komory do nowej lokalizacji nie byłyby możliwe bez wsparcia finansowego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Komendanta Głównego i Wojewódzkiego PSP oraz samorządowców z powiatów: elbląskiego, braniewskiego, ostródzkiego, iławskiego oraz nowomiejskiego.
Info i foto: Komenda Wojewódzka PSP w Olsztynie

