Zasłużeni dla kultury
23 lutego 2024 roku, podczas LXVIII Sesji Rady Miejskiej w Pasłęku, Burmistrz Pasłęka dr Wiesław Śniecikowski wraz z Wicewojewodą Warmińsko-Mazurskim Mateuszem Szauer wręczył czterem osobom odznaczenia honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Poniżej prezentujemy Państwu sylwetki nagrodzonych:
Piotr Skulimowski
Pan Piotr Skulimowski z wykształcenia magister konserwacji dzieł sztuki od 30 lat pracuje w Urzędzie Ochrony Zabytków w Olsztynie Delegatura w Elblągu. Obecnie zajmuje stanowisko głównego specjalisty ds. zabytków ruchomych. Pan Skulimowski od początku swojej kariery zawodowej wyróżniał się sumiennością, zaangażowaniem oraz szczególną dbałością w zakresie wykonywanych zadań. Pan Piotr jest powszechnie szanowany i dzięki swojej niezwykle bogatej wiedzy uznawany jest za eksperta w swojej dziedzinie, będąc niezwykle docenianym przez instytucje kultury polskiej, muzea, galerie sztuki itp.
Wielokrotnie dzięki osobistemu zaangażowaniu Pana Piotra Skulimowskiego, jego pomysłom i fachowej wiedzy z zakresu konserwacji dzieł sztuki i dóbr kultury zrealizowano wiele poważnych projektów ma skalę krajową i międzynarodową.
W swoim wieloletnim dorobku Pan Piotr Skulimowski podejmował się wielu przedsięwzięć dotyczących konserwacji i ochrony zabytków jak i działań służących zachowaniu materialnych dóbr kultury polskiej oraz pamiątek przeszłości o wyjątkowym lub wręcz unikatowym charakterze.
W czasie swojej działalności Pan Piotr Skulimowski zrealizował niezliczoną ilość projektów i przedsięwzięć mających na celu zachowanie dóbr kultury polskiej, wśród najbardziej znaczących w skali naszego kraju wymienić należy:
- Realizację programu rewitalizacji Starego Miasta w Elblągu.
- Nadzór nad pełną konserwacją średniowiecznych elewacji ceglanych w Katedrze św. Mikołaja w Elblągu.
- Konserwacja zabytkowych elewacji i aranżacja dziedzińca głównego Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.
- Nadzór konserwatorski nad pracami prowadzonymi przy zabytkowej Wieży Wodnej z 1571 r. z tarasem widokowym, znajdującej się na wzgórzu katedralnym we Fromborku.
- Nadzór konserwatorski nad pracami prowadzonymi przy zabytkowych elewacjach i aranżacji dziedzińca oraz piwnic Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Kamila Norwida
- Nadzór nad pełną konserwacją i pracami budowlano-konserwatorskimi prowadzonymi w Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu (dawny Kościół Podominikański).
- Nadzór budowlano konserwatorski nad pracami prowadzonymi przy średniowiecznych murach obronnych w Pasłęku.
- Liczne prace konserwatorskie przy zabytkach ruchomych na terenie województwa Warmińsko-Mazurskiego prowadzone w kościołach, obiektach o charakterze sakralnym i świeckim.
Za swoje zaangażowanie i wieloletnią pracę na rzecz ochrony zabytków Pan Piotr Skulimowski został uhonorowany w 2009 roku Złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”.
Mając na uwadze wieloletnią działalność, zaangażowanie, sumienność i aktywność w realizacji przedsięwzięć mających na celu zachowanie materialnych dóbr kultury Pan Piotr Skulimowski zasłużył by wyróżnić jego wkład w ochronę i zachowanie kultury polskiej.
Krzysztof Urbaniak
Pan Krzysztof Urbaniak obecnie pracuje na stanowisku profesora oraz prowadzi swoją klasę organów w Katedrze Organów, Muzyki Kościelnej, Klawesynu i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz jest wykładowcą w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako pedagog regularnie prowadzi kursy na historycznych organach (m.in. w Kościele św. Bartłomieja w Pasłęku na XVIII wiecznych organach Andreasa Hildebrandta).
W czasie swojej kariery muzycznej dr hab. Krzysztof Urbaniak był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na licznych konkursach organowych wśród których wymienić należy:
- I nagroda – Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Arpa Schnitgera,
- I nagroda – Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Willema Hermansa,
- II nagroda – Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Franza Schmidta,
- II nagroda – Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Petra Ebena,
- I nagroda – V Konkurs Polskiej Muzyki Organowej.
Krzysztof Urbaniak to wybitny muzyk, który koncertował na kilku kontynentach i posiada na swoim koncie publikacje płyt z solowych występów zarówno dla polskich jak i zagranicznych wydawnictw. Jest również jurorem wielu konkursów organowych, a ponadto założycielem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Pasłęku (w 2023 roku zorganizowana zostanie już XI edycja tego wspaniałego wydarzenia artystycznego) oraz dyrektorem artystycznym Dni Muzyki Organowej w Olkuszu.
Doktor Urbaniak jest powszechnie szanowany i dzięki swojej niezwykle bogatej wiedzy uznawany jest za najwyższej klasy eksperta w swojej dziedzinie. Jako ekspert organowy nadzorował i konsultował znaczące polskie projekty konserwacji i budowy nowych organów wśród których wymienić należy:
- organy barokowe Filharmonii Łódzkiej ukończone w 2014 r.,
- organy symfoniczne Filharmonii Łódzkiej ukończone w 2015 r.,
- konserwacja i rekonstrukcja zbudowanych w latach 1717-1719 organów Andreasa Hildebrandta w Pasłęku ukończona w 2013 r.,
- konserwacja organów w Olkuszu z lat 1611-1633 autorstwa Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego ukończona w 2018 r.,
- nowe organy w stylu gdańskiego baroku dla Akademii Muzycznej w Łodzi ukończone w 2019 r.
Doktor Krzysztof Urbaniak jako autorytet w tematyce organowej pełni funkcję eksperta ds. organów Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Elbląskiej, od 2018 r. jest kuratorem obojga organów Filharmonii Łódzkiej oraz pełni funkcję rzeczoznawcy ds. zabytkowych organów przy Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego.
Krystyna Dąbrowska
Pani Krystyna Dąbrowska to zasłużona osoba dla społeczności Miasta i Gminy Pasłęk, która w czasie swojej wieloletniej działalności aktywnie brała udział w wielu uroczystościach o charakterze patriotycznym oraz z okazji świąt państwowych i religijnych. Jej bogaty życiorys przepełniony jest przykładami aktywnych działań mających na celu promowanie i rozwój kultury polskiej.
Pani Krystyna przez wiele lat była związana jest z zespołem wokalno - instrumentalnym działającym przy parafii Bł. Jerzego Matulewicza w Pasłęku, który został reaktywowany w 2013 roku pod nazwą „PRZEBUDZENIE” jako następca młodzieżowego zespołu kościelnego z lat 80.
Pomimo tego, iż muzyka nie stała się zawodową drogą Pani Krystyny Dąbrowskiej, to w dalszym ciągu starała Ona się realizować swoją muzyczną pasję. W 1984 roku Pani Krystyna podjęła pracę jako nauczyciel wychowania przedszkolnego w Przedszkolu Samorządowym Nr 2 w Pasłęku. Pani Krystyna starała się zaszczepić muzyczną pasję u swoich wychowanków przygotowując ich do różnorodnych występów artystycznych. Współpracując w tym czasie z regionalnym zespołem folklorystycznym „Dziad i Baba” przygotowywała scenariusze występów dla dzieci i uczyła je tańca i śpiewu przy akompaniamencie pianina. Wspaniale przygotowane przez Panią Krystynę występy dzieci z przedszkola uświetniały wiele uroczystości i promowały placówkę w środowisku lokalnym.
Od roku 1997 Pani Krystyna Dąbrowska objęła stanowisko Dyrektora Przedszkola Samorządowego Nr 2 w Pasłęku. W czasie sprawowania tej funkcji organizowała liczne uroczystości o różnorodnym charakterze zarówno religijnym jak i patriotycznym na szczeblu przedszkolnym, lokalnym czy wojewódzkim.
Chlubą jednostki zarządzanej przez Panią Krystynę jest organizowany corocznie pod patronatem Burmistrza Pasłęka „Miejski Dzień Pieśni Patriotycznej”. Pani Krystyna ze szczególnym zaangażowaniem dba o rozwijanie w swoich podopiecznych postaw patriotycznych oraz znajomości kultury, bohaterów narodowych i zabytków regionu. W tym celu często organizuje wyjazdy dzieci na przedstawienia teatralne, koncerty muzyczne oraz wystawy. Dbając o rozwijanie w dzieciach postaw patriotycznych Pani Krystyna dba by zarządzane przez nią przedszkole aktywnie uczestniczyło w kampaniach organizowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, takich jak „Do hymnu” oraz „Święto Flagi Narodowej”. Przedszkole otrzymało również certyfikat „Szkoła wierna dziedzictwu” za udział w konkursie zorganizowanym przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie.
Pani Krystyna Dąbrowska realizując swoją pasję muzyczną opracowała ścieżkę muzyczną oraz tekst do piosenki promującej miasto Pasłęk pt.”W Pasłęku wszyscy się znamy”. W chwili obecnej piosenka ta jest oficjalnym hymnem Przedszkola Samorządowego Nr 2 w Pasłęku.
Izabela Charmuszko
Pani Izabela Charmuszko to zasłużona artystka muzyczna z terenu gminy Pasłęk, która w czasie swojej wieloletniej działalności aktywnie brała udział w wielu uroczystościach o charakterze patriotycznym oraz z okazji świąt państwowych i religijnych. Jej bogaty życiorys artystyczny przepełniony jest przykładami aktywnych działań mających na celu promowanie i rozwój sztuki i kultury polskiej poprzez muzykę.
Pani Izabela Charmuszko od urodzenia jest mieszkanką Pasłęka. Z muzyką związana jest od najmłodszych lat. W roku 1986 ukończyła 6-letnie Społeczne Ognisko Muzyczne w sekcji fortepianu. Ponadto przez cały, łącznie 12 letni okres szkoły podstawowej i średniej Pani Izabela była członkiem chórów szkolnych i zespołów muzycznych, które przygotowywały liczne oprawy muzyczne akademii i apeli szkolnych. Poza tym w latach 1986-1991 była członkiem zespołu muzycznego działającego przy parafii św. Józefa w Pasłęku.
Pomimo tego, iż Pani Izabela nie wybrała muzyki jako swojej zawodowej drogi kariery, bardzo chętnie bierze udział w wszelkiego rodzaju imprezach z nią związanych z wielkim zaangażowaniem realizując swoje pasje jakimi są muzyka i śpiew.
Dotychczas Pani Izabela współpracowała z kilkoma zespołami wykonującymi różnorodną muzykę, występując z nimi na terenie powiatu elbląskiego, braniewskiego, malborskiego i ostródzkiego.
1. Z zespołem Crazy Quartet z Ornety.
2. Z kapelą podwórkową „PAKA WŁADKA” z Jelonek.
3. W latach 2017-2020 wraz z zespołem jazzowym Knitter’S Jazz Band z Elbląga, wykonującym przede wszystkim standardy jazzowe.
4. W latach 2017-2018 wraz z zespołem COOLTURALNI z Godkowa
5. Jednak najdłużej Pani Izabela związana jest z zespołem wokalno - instrumentalnym działającym przy parafii Bł. Jerzego Matulewicza w Pasłęku który działa pod nazwą „PRZEBUDZENIE”.
Poza swoją działalnością stricte muzyczną Pani Izabela, bardzo często udziela się w licznych przedsięwzięciach, z których największym wyzwaniem była organizacja Dożynek Powiatu Elbląskiego, dla mieszkańców 9 gmin wchodzących w skład naszego powiatu, które odbywały się w roku 2016 na terenie Gminy Godkowo.
Mając na uwadze wieloletnią działalność muzyczną i wokalną, zaangażowanie, sumienność, aktywność i umiłowanie muzyki Pani Izabela Charmuszko zasłużyła by wyróżnić jej udział w propagowaniu i upowszechnianiu kultury polskiej poprzez muzykę.