Zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych
W związku z rosnącą liczbą kolizji i wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych na terenie naszej gminy, temat bezpieczeństwa użytkowników tych pojazdów ponownie wraca do publicznej dyskusji. Coraz więcej mieszkańców – zarówno pieszych, jak i kierujących – zgłasza problemy związane z nieodpowiedzialnym korzystaniem z e-hulajnóg. Dlatego przypominamy podstawowe zasady poruszania się na hulajnogach elektrycznych oraz obowiązujące przepisy prawa.
Co mówią przepisy?
Od 20 maja 2021 r. hulajnogi elektryczne mają uregulowany status prawny – są traktowane jako osobne urządzenia transportu osobistego (UTO). To oznacza, że ich użytkownicy muszą przestrzegać określonych zasad:
- Nie wolno jeździć po chodniku, chyba że brakuje drogi rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów, a chodnik ma szerokość co najmniej 1,5 m.
Dopuszczalna prędkość jazdy hulajnogą to 20 km/h – w niektórych miejscach (np. strefach pieszych) może być obniżona do 12 km/h.
Nie wolno przewozić pasażera, zwierząt ani ładunków.
Dzieci poniżej 10. roku życia mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych, ale tylko w strefach zamieszkania oraz pod opieką osoby dorosłej.
Osoby poniżej 18. roku życia muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 albo T.
Zakazane jest korzystanie z hulajnogi pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
Policja oraz Straż Miejska w gminie Pasłęk, podobnie jak w innych miastach, posiadają uprawnienia do kontrolowania przestrzegania przepisów dotyczących hulajnóg elektrycznych. Mogą oni m.in.:
- Nakładać mandaty za jazdę po chodniku, przejazd przez przejście dla pieszych, brak uprawnień czy jazdę pod wpływem alkoholu.
Przeprowadzać kontrole w miejscach publicznych, takich jak chodniki, ścieżki rowerowe czy strefy piesze.
Hulajnogi elektryczne to szybki i ekologiczny środek transportu, ale ich użytkownicy – podobnie jak kierowcy i rowerzyści – ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoje i innych. Apelujemy o rozwagę, stosowanie się do przepisów oraz parkowanie zgodne z zasadami. To nie tylko kwestia porządku, ale przede wszystkim: życia i zdrowia ludzi.