Zaproszenie na "XII Pasłęcki Dzień Recyklingu '2026"
Szanowni Mieszkańcy!
Burmistrz Pasłęka zaprasza na "XII PASŁĘCKI DZIEŃ RECYKLINGU ‘2026", który odbędzie się 13 czerwca 2026 roku w Parku Ekologicznym w Pasłęku przy ul. Partyzantów, w godzinach od 10:00 do 13:00.
Po raz dwunasty w naszej gminie odbędzie się dzień recyklingu z tradycyjną akcją polegającą na wymianie odpadów na sadzonki pn. „Sadzonki do rozdania za EKO działania”. Do rozdania ok. 1.700 szt. sadzonek kwiatów, drzewek, krzewów - w zamian za przyniesione selektywnie zebrane odpady komunalne (np. zużyte baterie, makulatura, puszki aluminiowe, opakowania szklane, nakrętki z tworzyw sztucznych, opakowania z tworzyw sztucznych, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny).
Podczas dnia recyklingu przeprowadzony zostanie konkurs z nagrodami dla dzieci i młodzieży pn. „Ekologiczne koło wiedzy”, który w latach ubiegłych bardzo cieszył się zainteresowaniem wśród najmłodszych. Konkurs dotyczy wiedzy z ochrony środowiska. Do zdobycia będzie ponad 700 atrakcyjnych eko-gadżetów dla każdego uczestnika konkursu.
Kontynuując zeszłoroczną akcję wymiany rzeczy używanych zachęcamy do korzystania z organizowanego „EKO Bazarku – kąciku wymiany rzeczy używanych”. Mieszkańcy będą mogli wymieniać się różnymi rzeczami z gospodarstwa domowego. Rzeczy, które podlegają wymianie to np. książki, zabawki, ubrania, gry planszowe, wyposażenie domu, artykuły dekoracyjne, rękodzieła, odzież, tekstylia. Wymiana przedmiotów, będzie bezpłatna. Za przyniesione rzeczy każdy dostanie symboliczną roślinę.
Organizatorzy przedsięwzięcia zapewnią wiele atrakcji dla najmłodszych, m.in. animatorów zabaw, którzy mają dla dzieci przygotowane zagadki, konkursy ekologiczne, zabawy ruchowe, warsztaty ekologiczne (budowa budek lęgowych i malowanie kamieni), dmuchane zjeżdżalnie oraz żywą maskotkę.
Ponownie odbędzie się także wielka gra dotycząca segregacji odpadów komunalnych, gdzie dzieci będą mogły zamienić się w pionki i skakać po niej jak kangury. Nie obejdzie się również bez czegoś słodkiego... dla każdego dziecka przewidziane są lody.
Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli również skosztować pyszności dostępnych na stoiskach gastronomicznych przygotowanych przez sołectwa gminy Pasłęk.
Uczestnikom dnia recyklingu czas będą umilać występy artystyczne dzieci z placówek oświatowych naszej gminy. Do występów artystycznych zgłosiły się wszystkie lokalne szkoły i przedszkole, zatem przyjdźmy i podziwiajmy wspólnie ich talenty wokalne.
Na zakończenie XII Pasłęckiego Dnia Recyklingu przewidziane jest wspólne wieszanie na terenie Parku Ekologicznego budek lęgowych wykonanych przez dzieci podczas warsztatów ekologicznych.
Organizatorzy Pasłęckiego Dnia Recyklingu:
- Urząd Miejski w Pasłęku,
- Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o. o. w Elblągu,
- Pasłęckie Centrum Kultury i Aktywności.
Partnerzy Pasłęckiego Dnia Recyklingu:
- VEOLIA Północ Sp. z o. o.
- WFOŚiGW w Olsztynie.
- PAMA Recykling.
Zachęcamy do odwiedzenia stoisk naszych gości.
Serdecznie zapraszamy na kolejny organizowany Dzień Recyklingu. Zachęcamy do zbierania odpadów, które będzie można wymienić na sadzonki roślin mogących ozdobić nasze ogrody.
W załączeniu znajdują się Regulaminy konkursów oraz szczegóły dotyczące Dnia Recyklingu.


