Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 - przyłącz się do obchodów już dziś!
6 lutego 2024 r. będziemy świętować Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024. Dzień Bezpiecznego Internetu promuje bezpieczniejsze i bardziej odpowiedzialne korzystanie z technologii online przez dzieci i młodzież na całym świecie.
Czym jest DBI?
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i tradycyjnie obchodzony jest w lutym. Celem inicjatywy jest podniesienie świadomości na temat bezpieczniejszego i lepszego Internetu dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.
Obchody DBI z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, angażując we wspólne działania uczniów, nauczycieli, rodziców, lokalne społeczności, pedagogów i edukatorów. W 2023 roku zorganizowano aż 4675 lokalnych inicjatyw, a wszystkie działania związane z DBI objęły blisko trzy miliony osób! W 2023 roku organizatorzy przygotowali 19 webinarów, w których udział wzięło 4 300 przedstawicieli placówek oświatowych, 32 lekcje online i 10 spektakli dla dzieci, w których uczestniczyło aż 276 000 uczniów!
Zbliża się kolejna, 20. edycja DBI i setki bezpłatnych wydarzeń. Zarejestruj się na nie już dziś.
DBI 2024
Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie lokalnych inicjatyw edukacyjnych organizowanych w całej Polsce zaplanowane zostały aż do końca marca br. Wśród nich są m.in.:
- webinary dla nauczycieli, które przybliżą im najnowsze kierunki profilaktyki zagrożeń online. Wszystkie webinary są bezpłatne, a ich celem jest prezentacja konkretnych narzędzi i tematów, które mogą być wykorzystane do edukacji o bezpieczeństwie w sieci. Harmonogram i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: https://www.saferinternet.pl/dbi/webinary.html
- lekcje online, do których szkoły mogą zgłaszać zainteresowane klasy. Lekcje są bezpłatne i organizowane prawie codziennie od 7 lutego aż do końca marca. Harmonogram i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: https://www.saferinternet.pl/dbi/lekcjeonline.html
- materiały edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które można pobrać ze strony: https://www.saferinternet.pl/dbi/pakiety-edukacyjne.html
Na stornach wydarzenia znajdziesz informacje o wszystkich inicjatywach organizowanych w ramach DBI: https://www.saferinternet.pl/dbi/mapa-inicjatyw-dbi.html
Zgłoś inicjatywę
Świętuj Dzień Bezpiecznego Internetu poprzez organizację lokalnej inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa internautów. Jak to zrobić? Wejdź na stronę dbi.pl i zgłoś pomysł, który planujesz zorganizować w swojej przestrzeni np. w szkole, bibliotece, na uczelni czy w miejscu pracy. Mogą to być spotkania, webinary, konkursy, kampanie informacyjne czy warsztaty. Wystarczy zarejestrować swoją inicjatywę za pomocą elektronicznego formularza https://www.saferinternet.pl/dbi/zglos-inicjatywe-dbi.html .
Konferencja DBI
Podobnie jak w poprzednich latach, w ramach obchodów DBI odbędzie się konferencja skierowana do przedstawicieli oświaty, profesjonalistów pracujących z dziećmi oraz mediów. Specjaliści uczestniczący w konferencji przedstawią wyniki badań oraz podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat wyzwań związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie.
Gala DBI 2024, odbędzie się 6 lutego – uczestniczyć w niej można zarówno stacjonarnie (Warszawa), jak i online.
Aby wziąć udział w Gali DBI na żywo w Teatrze Palladium, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: rejestracja na wydarzenie https://app.evenea.pl/event/DBI2024
Udział w wydarzeniu online nie wymaga rejestracji.
Transmisja online będzie dostępna na stronie dbi.pl oraz facebook.com/bezpiecznyinternet
Szczegółowe informacje o konferencji dostępne są w programie DBI 2024 https://www.saferinternet.pl/dbi/konferencja-dbi.html .
Zapraszamy do udziału w obchodach DBI – twórzmy bezpieczny Internet każdego dnia!
Za organizację Dnia Bezpiecznego Internetu odpowiadają Polskie Centrum Programu Safer Interenet, które tworzą: NASK Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Info: www.gov.pl