Przypominamy o obowiązku czyszczenia kominów
W związku z rozpoczętym sezonem grzewczym Urząd Miejski w Pasłęku przypomina właścicielom domów jednorodzinnych, zarządcom wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielniom o obowiązku, dbania o przewody wentylacyjne, dymowe i spalinowe. Co roku powinniśmy zadbać o nasze własne bezpieczeństwo wzywając kominiarza, który przeczyści kominy. W przypadku zarządców, którzy zlekceważyli powyższy obowiązek, zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr 109, poz. 719 z późn. zm.), mogą ponieść konsekwencje w postaci zapłaty kary pieniężnej.
Zgodnie z zapisami ww. rozporządzenia, przewody spalinowe należy czyścić co najmniej dwa razy w roku, przewody wentylacyjne - raz w roku, a dymowe, odprowadzające spaliny cztery razy w roku. Okresowe czyszczenie przewodów kominowych, wentylacyjnych, dymowych i spalinowych to obowiązek wynikający nie tylko z przepisów, ale przede wszystkim z rozsądku. Niestety, zazwyczaj inwestorzy podchodzą do tego z lekceważeniem. Wychodzą z założenia, że skoro korzystają z nowoczesnych kotłów na gaz lub olej opałowy, to przewodów kominowych czyścić nie trzeba. Nic bardziej mylnego, Zaniechanie czyszczenia przewodu dymowego może doprowadzić do osadzania się na wewnętrznych ściankach komina dużej ilości sadzy, która ze względu na swój skład może się zapalić. Musimy pamiętać, że pożar w kominie powoduje wzrost temperatury nawet do 1200°C., zaś często żar w kominie dzieli od pomieszczeń jedynie cienka ścianka z cegły, z której jest zbudowany komin.
Gdy się zdarzy, że zapalą się sadze, najlepiej wezwać straż pożarną. Nie wolno wlewać wody do komina ani przykrywać wylotu, bo spaliny mogą doprowadzić do rozsadzenia komina.
Ponadto należy również pamiętać o szczelności przewodów kominowych, bowiem w trakcie procesów spalania powstają szkodliwe, bezbarwne i bezzapachowe związki chemiczne niebezpieczne dla ludzi, a w tym tlenek węgla dlatego ważne jest zaopatrzenie się w czujnik czadu jest to niewielkie urządzenie, które zapewni bezpieczeństwo w mieszkaniu, alarmując domowników o wydzielającym się tlenku węgla. Substancja ta jest śmiertelnie trująca, a przy tym bezbarwna i bezwonna.
Jeżeli przewody kominowe nie będą spełniały odpowiednich norm i wymagań budowlanych oraz eksploatacyjnych, to na skutek działania wysokiej temperatury, a także braku okresowej kontroli i niesprzyjających warunków atmosferycznych może dojść do powstania nieszczelności, na skutek których toksyczne gazy mogą przedostać się do pomieszczeń, w których przebywają ludzie.
Pamiętajmy, o nieszczęście nietrudno.