Spotkanie Burmistrza Pasłęka z Dyrektorem Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu
W dniu 20 kwietnia 2026 roku odbyło się spotkanie Burmistrza Pasłęka z Dyrektorem Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu – Panem Adamem Jocz.
Podczas spotkania poruszono kwestie związane z funkcjonowaniem systemu gospodarki odpadami komunalnymi.
W zakładzie rozpoczęto uruchamianie zastępczej linii sortowniczej przeznaczonej do odpadów zmieszanych, która obecnie jest testowana. Szacuje się, że pełne uruchomienie zajmie około 2 miesięcy. Pozwoli to częściowo przywrócić dotychczasowy system. Obecnie odpady są transportowane do zakładu zagospodarowania odpadów – ATF Polska Sp. z o. o. w Mirosławcu oddalonego od Pasłęka o blisko 300 km.
Dyrektor poruszył również problem niewystarczającego poziomu segregacji odpadów komunalnych, co bezpośrednio wpływa na wysokie koszty ich utylizacji. Przeprowadzona morfologia odpadów zmieszanych wykazała, że aż 40% stanowią bioodpady, które powinny trafiać do brązowych pojemników. Tymczasem koszt utylizacji bioodpadów jest niższy o 642 zł za tonę.

