Miasto i Gmina Pasłęk

Sposoby postępowania z odpadami niebezpiecznymi, w tym z odpadami środków ochrony roślin

W związku z ostatnimi informacjami o zatruciach spowodowanymi m.in. przez środki ochrony roślin przypominamy o sposobach postępowania z odpadami niebezpiecznymi.

Odpady niebezpieczne pochodzące z gospodarstw domowych należy przekazać do:

  • Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) zlokalizowanego na terenie Stacji Przeładunkowej Odpadów (SPO) w Robitach gm. Pasłęk,
  • kontenerów na odpady niebezpieczne zlokalizowanych na terenie miasta Pasłęka przy ul. Westerplatte, ul. Sprzymierzonych oraz ul. Spółdzielczej.

Natomiast odpady środków ochrony roślin, pochodzące z działalności gospodarczej powinny być przekazane do uprawnionych podmiotów, które posiadają stosowne zezwolenia na zbieranie ww. odpadu.  

Odpady środków ochrony rośli wymagają profesjonalnej utylizacji i nie mogą być wyrzucane do pojemników przeznaczonych do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz pojemników na odpady zmieszane!!!

Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK)

PSZOK przyjmuje odpady komunalne od mieszkańców miasta i gminy Pasłęk objętych systemem gospodarowania odpadami komunalnymi w dni robocze w godzinach od 7:00 do 14:30.

Do PSZOK mieszkańcy miasta i gminy Pasłęk mogą oddać nieodpłatnie (w ramach ponoszonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi) zapewniając jedynie ich transport i rozładunek następujące rodzaje odpadów:

  • papier,
  • metale i tworzywa sztuczne,
  • szkło,
  • odpady opakowaniowe wielomateriałowe,
  • bioodpady,
  • odpady niebezpieczne (w tym odpady środków ochrony roślin),
  • przeterminowane leki i chemikalia,
  • odpady nie kwalifikujących się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki
  • zużyte baterie i akumulatory,
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
  • meble i inne odpady wielkogabarytowe,
  • zużyte opony,
  • odpady budowlane i rozbiórkowe z gospodarstw domowych tj. gruz betonowy, ceglany, ceramiczne elementy wyposażenia.

Zmieszane odpady budowlane i rozbiórkowe tj. styropian budowlany, tapeta, płyta kartonowo-gipsowa, worki po materiałach budowlanych, wełna mineralna, opakowania po farbach -  przyjmowane są za dodatkową opłatą wg obowiązującego cennika.

Zużytą papę należy zagospodarować we własnym zakresie. Najbliższy punkt zbiórki – Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o. o. w Elblągu przy ul. Mazurskiej 42.

Kontenery na odpady niebezpieczne

Na terenie miasta Pasłęk zlokalizowane są trzy kontenery na odpady niebezpieczne oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny otwarte w dni robocze w godzinach:

  • 08:00 – 10:00 (ul. Boh. Westerplatte przy nieruchomości 54),
  • 10:30 – 12:30 (ul. Spółdzielcza/ul. 3 Maja),
  • 13:00 – 15:00 (ul. Sprzymierzonych przy nieruchomości nr 13).

Do kontenerów można dostarczyć następujące rodzaje odpadów:

  • odpady niebezpieczne (w tym odpady środków ochrony roślin),
  • chemikalia,
  • odpady nie kwalifikujących się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki,
  • zużyte baterie i akumulatory,
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom postronnym prosimy nie zostawiać odpadów niebezpiecznych przy kontenerach poza godzinami jego otwarcia!!!

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności