Realizacja programu w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) w szkołach podstawowych

Gmina Pasłęk podpisała umowę z Ministrem Cyfryzacji dotyczącą nieodpłatnego przekazania sprzętu komputerowego dla szkół w ramach programu Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), działania pn. „Wyrównanie poziomu wyposażenia szkół w przenośne urządzenia multimedialne – inwestycje związane ze spełnieniem minimalnych standardów sprzętowych”.
W ramach zawartej umowy Gmina Pasłęk otrzyma:
45 Zestawów do Nauczania Zdalnego, w tym:
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Pasłęku – 14 zestawów,
- Szkoła Podstawowa nr 3 w Pasłęku – 14 zestawów,
- Szkoła Podstawowa w Rogajnach – 10 zestawów,
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Pasłęku – 5 zestawów,
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Zielonce Pasłęckiej – 2 zestawy.
5 Pracowni Sztucznej Inteligencji – po jednej dla każdej ze szkół podstawowych.
158 komputerów przenośnych, 88 tabletów oraz 42 laptopy przeglądarkowe, w tym:
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Pasłęku – 59 laptopów, 36 tabletów, 17 laptopów przeglądarkowych,
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Pasłęku – 48 laptopów, 29 tabletów, 13 laptopów przeglądarkowych,
- Szkoła Podstawowa nr 3 w Pasłęku – 26 laptopów, 15 tabletów, 8 laptopów przeglądarkowych,
- Szkoła Podstawowa w Rogajnach – 11 laptopów,
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Zielonce Pasłęckiej – 14 laptopów, 8 tabletów, 4 laptopy przeglądarkowe.
Zgodnie z informacją Ministerstwa Edukacji Narodowej, Pracownia Sztucznej Inteligencji obejmuje m.in. laptopy, serwer lub urządzenie usługowe, monitor interaktywny, szafki do ładowania i przechowywania laptopów oraz oprogramowanie edukacyjne związane z AI.
Natomiast w skład Zestawu do Nauczania Zdalnego wchodzą: komputer, monitor lub projektor, kamera, mikrofon, zestaw audio, urządzenie sieciowe, oprogramowanie oraz wyposażenie stanowiska pracy nauczyciela.
Realizacja programu pozwoli na doposażenie szkół w nowoczesny sprzęt informatyczny, co przyczyni się do podniesienia jakości nauczania, rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów oraz wykorzystania nowych technologii w procesie edukacyjnym.
