Miasto i Gmina Pasłęk

Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Zielonce Pasłęckiej

12 lipca 2022 roku w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej, po raz piąty, odbyły się uroczystości związane z obchodami Wojewódzkiego Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 11:00 mszą świętą, której przewodniczył J. E. Biskup Elbląski ks. dr Jacek Jezierski. Następnie przy Pomniku Pamięci Poległych na Frontach II Wojny Światowej oraz w Partyzantce i Placówkach Samoobrony na Wołyniu wieńce i wiązanki kwiatów złożyły władze samorządowe, przedstawiciele instytucji państwowych, kombatanci oraz mieszkańcy wsi Zielonka Pasłęcka i Krasin.

 

 

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej jako święto państwowe został ustanowiony przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę w 2017 roku w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za udzieloną pomoc polskim żołnierzom i uchodźcom. Pierwsze obchody tego państwowego święta odbywały się w roku 100-lecia polskiej niepodległości. Święto przypada na 12 lipca.

 

Data święta nie jest przypadkowa. 12 lipca 1943 r. niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michniów w województwie świętokrzyskim. Mieszkańcy tej miejscowości za pomoc niesioną partyzantom w przeciągu dwóch dni zostali wymordowani, a miejscowość spalona. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi. Dzień wcześniej, 11 lipca 1943 r. na Wołyniu nastąpiła kulminacja rzezi polskiej ludności przez ukraińskich nacjonalistów zwana „krwawą niedzielą”.

W 1943 r. banderowcy dokonali na terenie parafii Rożyszcze masowych zbrodni na Polakach. Po zakończeniu II wojny światowej parafianie zostali zmuszeni do opuszczenia rodzinnych stron i przenieśli się na tzw. ziemie odzyskane. Transport ludzi składający się z kilkudziesięciu wagonów dotarł w lipcu 1945 r. do Pasłęka, a stamtąd Wołyniacy przyjechali do miejscowości Griinhagen, którą zajęli i po wielu pertraktacjach nazwali ją Wołyńcem, a która dopiero w sierpniu 1948 r. przyjęła nazwę Zielonka Pasłęcka. Wiele cennych rzeczy z kościoła w Rożyszczach, zostało przywiezionych do Zielonki i obecnie po konserwacjach znajduje się w Sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Zielonce Pasłęckiej m.in. 3 duże zabytkowe obrazy, piękna rzeźba Madonny z Dzieciątkiem i obraz Pana Jezusa Tarnorudzkiego.

 

Do chwili obecnej większość mieszkańców Zielonki Pasłęckiej stanowią Wołyniacy i ich potomkowie.

Galeria zdjęć

01-DzWiMWP_ZP_12072022_002 02-DzWiMWP_ZP_12072022_001 03-DzWiMWP_ZP_12072022_004 04-DzWiMWP_ZP_12072022_006 05-DzWiMWP_ZP_12072022_005 06-DzWiMWP_ZP_12072022_008 07-DzWiMWP_ZP_12072022_010 08-DzWiMWP_ZP_12072022_014 09-DzWiMWP_ZP_12072022_015 10-DzWiMWP_ZP_12072022_016 11-DzWiMWP_ZP_12072022_017 12-DzWiMWP_ZP_12072022_018 13-DzWiMWP_ZP_12072022_024 14-DzWiMWP_ZP_12072022_028 15-DzWiMWP_ZP_12072022_030 16-DzWiMWP_ZP_12072022_038 17-DzWiMWP_ZP_12072022_039 18-DzWiMWP_ZP_12072022_003 19-DzWiMWP_ZP_12072022_007 20-DzWiMWP_ZP_12072022_011 21-DzWiMWP_ZP_12072022_033 22-DzWiMWP_ZP_12072022_035
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności