W sobotę 12 maja na Stadionie Miejskim w Pasłęku odbył się "VI Pasłęcki Festyn Ekologiczny" zorganizowany przez Urząd Miejski w Pasłęku, Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pasłęku. Partnerami tegorocznego festynu były firmy VEOLIA Północ i CEZ ESCO Polska. Festyn został współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
 
O godzinie 10:30 uroczystego otwarcia festynu dokonał Burmistrz Pasłęka dr Wiesław Śniecikowski przy udziale Dyrektora Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu Pana Mariana Wojtkowskiego oraz Dyrektora Regionalnego firmy Veolia Północ - Pana Daniela Domerackiego i przedstawiciela firmy CEZ ESCO Polska – Pana Wojciecha Lusińskiego.

Festyn rozpoczął się konkursem pn. „Na ochronie środowiska Twoje zdrowie zyska” polegającym na wymianie selektywnie zebranych odpadów na nagrody w postaci drzewek owocowych, drzewek i krzewów iglastych oraz kwiatów i ziół. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców miasta i gminy Pasłęk.
Od godziny 10:00 prowadzone były warsztaty dla dzieci zorganizowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Panią Elżbietę Wysokińską. Podczas warsztatów dzieci mogły nauczyć się w jaki sposób wykorzystać ponownie odpady, tworząc z nich np. kolorowe gąsienice. Za udział w warsztatach dzieci otrzymały nagrody w postaci eko – gadżetów. Swoje prace dzieci mogły zgłosić do kunkursu pn. "Zrób coś z odpadów", w którym przyznano nagrody za zajęcie I, II i III miejsca.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również konkurs dla dorosłych pn. "EKO – WIEDZA". Od godziny 10:00 do godziny 11:45 chętni pełnoletni mieszkańcy miasta i gminy Pasłęk mogli  wylosować numer aby wziąć udział w konkursie. Spośród chętnych wylosowano 4 uczestników, którzy odpowiadali na pytania z zakresu ochrony powietrza, prawidłowej segregacji odpadów i recyklingu oraz prawidłowego postępowania z wyrobami zawierającymi azbest. W konkursie przyznano 4 nagrody: I miejsce -  lodówko – zamrażarka, II miejsce - ekspres do kawy, III miejsce - blender. Przyznano również nagrodę pocieszenia - wagę kuchenną.
 
Podczas tegorocznego festynu w części artystycznej zaprezentowały się dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Pasłęku, Szkoły Podstawowej w Rogajnach, Środowiskowego Domu Samopomocy w Rzecznej oraz Świetlicy Środowiskowej "POMOST". Przepiękne występy małych aktorów związane były z ochroną środowiska m. in. ochroną powietrza, recyklingiem i prawidłową segregacją odpadów komunalnych.
 
Burmistrz Pasłęka serdecznie dziękuje wszystkim dzieciom, które znakomicie poradziły sobie na scenie, a także ich rodzicom i wychowawcom za trud i zaangażowanie włożone w  przygotowanie dzieci do występów artystycznych.
 
W tym roku organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla najmłodszych m.in. malowanie twarzy, wielkie bańki mydlane, skręcanie baloników przez animatorki zabaw, stoiska z lodami, watą cukrową i popcornem. W trakcie festynu 3 "żywe maskotki" – tygrysek, dinozaur i króliczek bawiły się z dziećmi i chętnie pozowały do zdjęć.

Ciekawe atrakcje przygotowali również partnerzy "VI Pasłęckiego Festynu Ekologicznego".
Na stoisku firmy VEOLIA Północ dzieci mogły wykonać własne eko-torby i wziąć udział w konkursach ekologicznych. Dzieci chętnie bawiły się na dmuchańcach "Górze Kilimandżaro" i "Zamku Dżungla". W dniu festynu VEOLIA zaplanowała dzień otwarty w swojej ciepłowni w Pasłęku. Dla chętnych zorganizowano przejazdy ze stadionu przy ul. Kraszewskiego do ciepłowni na ul. Ogrodowej.  
Na stoisku CEZ ESCO Polska pod okiem profesjonalnych animatorów dzieci mogły stworzyć własną zabawkę zasilaną energią słoneczną oraz sprawdzić jak działa pompa ciepła. Firma przygotowała też mnóstwo gadżetów dla dzieci m.in. bańki mydlane, piłeczki antystresowe, opaski magnetyczne.
 

Podczas "VI Pasłęckiego Festynu Ekologicznego" zebrano:
1) zużyte baterie – 582 kg
2) makulatura – 1 520 kg
3) puszki aluminiowe – 180 kg
4) opakowania z tworzyw sztucznych– 262 kg
5) nakrętki z tworzyw sztucznych – 982 kg
6) opakowania szklane – 480 kg
7) opakowania po płynnej żywności i napojach – 86 kg
8) sprzęt elektroniczny i elektryczny – 5 360 kg
 
Łącznie zebrano: 9 452 kg
 
Celem przedsięwzięcia była edukacja ekologiczna mieszkańców, w tym propagowanie selektywnej zbiórki odpadów.

Burmistrz Pasłęka dr Wiesław Śniecikowski serdecznie dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w realizację "VI Pasłęckiego Festynu Ekologicznego", a także mieszkańcom miasta i gminy, którzy licznie uczestniczyli w festynie.
 
Dziękujemy i zapraszamy za rok!