16 kwietnia 2018 r. w sali widowiskowo-kinowej Pasłęckiego Ośrodka Kultury odbyła się projekcja filmu "Wilno-Pasłęk z 1945 r.", który opowiadał o powojennych przeżyciach Elzy Strzeleckiej, mając na uwadze Wilno i Pasłęk. Na film przyszło sporo osób, zarówno starszych jak i młodszych, co ukazuje potrzebę wiedzy o Pasłęku i jego mieszkańcach. Burmistrz Pasłęka dr Wiesław Śniecikowski złożył gratulacje Elzie Strzeleckiej oraz realizatorom fimu: Jerzemu Miąskowskiemu i Barbarze Nowak.

Pani Elza, jako dwunastoletnia dziewczynka przybyła do Pasłęka 3 listopada 1945 roku z Wilna. W swoich wspomnieniach opowiada jak bardzo tęskniła za rodzinną Wileńszczyzną i jak poznawała Pasłęk, który szybko pokochała i stała się jego aktywną mieszkanką. Tutaj zdobywała wykształcenie, doskonale pamięta nauczycieli. Przez 40 lat pracowała w banku jako główna księgowa. Jednocześnie angażowała się w działalności samorządowej. Licznie zgromadzeni widzowie obejrzeli dwa filmy autorstwa Barbary Nowak i Jerzego Miąskowskiego oraz grupy studentek Pasłęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku:

- „Moje dwie miłości: Wilno – Pasłęk” to filmowy zapis wspomnień pani Elzy, pokazujący obrazy zrujnowanego, po wojnie, miasta oraz jego współczesny wygląd.

- oraz „Moja rodzina wybrała Pasłęk” opisujący m.in. ostatnie chwile przed wyjazdem w nieznane. Po kilkudniowej podróży to Pasłęk okazał się stacją docelową.