W dniach 2-3 września 2017 roku już po raz piętnasty odbyła się Pasłęcka Uczta Kultur Wschodu, której organizatorami byli Związek Ukraińców w Polsce - Oddział w Elblągu, Koło w Pasłęku, Parafia Greckokatolicka w Pasłęku, Stowarzyszenie Kultur Wschodniosłowiańskich im. Cyryla i Metodego w Pasłęku oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pasłęku.

Podczas imprezy przeprowadzono warsztaty rękodzieła wschodniosłowiańskiego, prezentowały się ludowe zespoły ukraińskie, odbyły się koncerty zespołów muzycznych z Polski i Ukrainy.

Tegoroczna Uczta Kultur Wschodu uświetniła 70-lecie Akcji Wisła. W części oficjalnej zaproszeni goście mówili o potrzebie szanowania tradycji, własnych korzeni, a także o integracji zbudowanej na wzajemnym zrozumieniu i istocie dziedzictwa kulturowego różnych narodowości.

W imprezie brali udział m.in. Lev Zaharczyszyn - Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku, Miron Sycz - Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Uczestników imprezy powitali przedstawiciele samorządów - przewodniczący Rady Miejskiej w Pasłęku Edward Skalij i przewodniczący komisji społeczno-oświatowej Marian Matuszczak, Maciej Romanowski – Starosta Elbląski, a także Stefan Dembicki-Przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce, Oddział w Elblągu, Wiktor Szumada - Sekretarz Rady Miejskiej Miasta Tarnopol, Wołodymyr Koszyćkyj - Przewodniczący Oddziały międzynarodowej współpracy i turystyki Rady Miejskiej w Tarnopolu.

W niedzielę w Pasłęckim Ośrodku Kultury została otwarta wystawa poświęcona Akcji Wisła.