W dniach 22 – 28 sierpnia 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie mieszkańców Aniołowa z mieszkańcami Saint Thelo w Bretanii. W wyjeździe udział wzięło 29 osób, w tym w dużej części mieszkańcy Gminy Pasłęk, oraz przedstawiciele gmin: Elbląg z wójtem na czele, Milejewo i Młynary. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi „ANIOŁOWO” wspierane przez aktyw z sołtysem i Radę sołecką.

W programie pobytu nastawiono się na integrację europejską i rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami. Uczestnicy projektu zamieszkali w rodzinach bretońskich. Misją była promocja w dziedzinie kulturowej, turystycznej i gospodarczej Gminy Pasłęk oraz Powiatu Elbląskiego. Jednym z celów było pogłębienie wiedzy na temat działalności obszarów wiejskich z uwzględnieniem różnic kulturowych w innym państwie oraz wiedzy o pracy instytucji różnych szczebli.

W tym celu odwiedzono gospodarstwo ekologiczne w Plessala prowadzące bezpośrednią sprzedaż mięsa wołowego oraz fermę hodowli jeleni, danieli w Cleguerec, gdzie funkcjonuje gospoda.

Odwiedzono Saint Gilles Vieux - najpiękniej ukwieconą miejscowość w Bretanii i Marche najpiękniejsze miasto we Francji położone nad Atlantykiem celem poszukiwania inspiracji na poprawę estetyki własnych miejscowości.

Wzięto aktywny udział w festiwalu Thelokalize, w dniu Polsko-Francuskim i podczas dożynek w Plougeunast. Prezentowano taniec polski i stroje regionalne oraz odśpiewano hymn państwowy. Zorganizowano stoisko z lokalnymi wyrobami i materiałami promocyjnymi. Prowadzono warsztaty rękodzielnicze i zabawy animacyjne. Prezentacje wspólnie prowadzili partnerzy ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Pasłęku, członkowie Zespołu „Pasłęczanie”, smerfy z Zalesia, przedstawiciele Sąp i Weklic oraz Węziny i Dłużyny. Dzieci z Aniołowa zaprezentowały wieczorny taniec z ogniem, który zrobił ogromne wrażenie na obecnych. Zainicjowano stworzenie międzynarodowego teatru ognia „ Angels in the fire” z udziałem dzieci polskich i francuskich, który uświetni XIV Zlot Miłośników Aniołów w Aniołowie w lipcu 2018 r. Delegacja z Bretanii przebywać będzie w dniach 12-18 lipca przyszłego roku.

Biorący udział w składzie delegacji rzeźbiarze z Polskiej Grupy Rzeźbiarskiej wykonali drewnianą postać a tym samym zaprezentowali metody pracy polskich artystów. Rzeźba stanęła w centralnym miejscu Saint Thelo.

Złożono kwiaty z polskim akcentem i zapalono znicz w miejscu martyrologii w I’Hermitage Lorge oddając hołd partyzantom pomordowanym w czasie II wojny światowej.

Promowano pasłęcką ziemię poprzez taniec, stroje, muzykę a także prezentację na stoisku smaków lokalnych specjałów i sposoby wykonywania pamiątek wioski tematycznej. Przekazano liczne pamiątki, materiały promocyjne i wyroby lokalne we wszystkich odwiedzanych miejscach. Podarowano przygotowane w dwóch językach kalendarze z Aniołowa i okolic, które cieszyły się dużym powodzeniem.

Odbyła się wizyta w Merostwie Saint Thelo oraz w Centrum Europejskim i Radzie Departamentalnej w Saint Brieuce /województwo/. Delegacja została przyjęta w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Paryżu. Stowarzyszenie „Aniołowo” rozpoczyna starania o patronat honorowy partnerstwa „ANIOTHELO” przez ambasadora RP.

Zadanie objęli patronatem honorowym Burmistrz Pasłęka i Starosta Elbląski. Wspierane było ze środków Gminy Pasłęk, Zarządu Powiatu Elbląskiego i Samorządu Województwa Warmińsko Mazurskiego. Pomocy udzielili: Gmina Elbląg i Milejewo oraz Ubezpieczenia Stanisław Jasina, Hurtownia Paliw Pamax, Spółdzielnia Mleczarska w Pasłęku, Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy z/s w Pasłęku, Sklep Mięsny Ryszard Koroblewski oraz właściciel firmy przewozowej Antoni i Danuta Woźny z Pieniężna. Koszt zadania to około 35 tysięcy złotych.

Wsparcie Teatru ognia dofinansowano z programu mikrodotacji Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie 2.

Kontakty są przykładem dla innych, jak przez aktywność mieszkańców można wymieniać dobre praktyki i poszukiwać inspiracji do dalszego działania. Służy integracji europejskiej oraz rozwijaniu kontaktów i współpracy między społeczeństwami. Przyczynia się do promocji obszaru pod względem kulturowym, turystycznym i gospodarczym.

Przygotowała Halina Cieśla