W dniach 22 do 28 sierpnia br. odbędzie się wyjazd trzydziestoosobowej delegacji z Warmii i Mazur do Bretanii.

Jest to kontynuacja dziewięcioletniej współpracy Aniołowa i Saint Thelo. Do partnerstwa  dołączają kolejne miejscowości, zarówno po stronie polskiej jak i we Francji.  W tegorocznym wyjeździe, oprócz mieszkańców Aniołowa,  udział wezmą przedstawiciele organizacji społecznych, Szkoły Podstawowej Nr 2 w Pasłęku, Pasłęckiego Ośrodka Kultury oraz sołectw i  wiosek tematycznych z gmin: Pasłęk, Milejewo, Młynary i Elbląg.  Partnerstwo społeczności na dwóch krańcach Europy przynosi korzyści w postaci otwartości na świat i podtrzymywania aktywności mieszkańców. Wpływa na tempo rozwoju na terenach wiejskich w obu regionach. Służy promocji poza granicami kraju.

Wyjeżdżający poprowadzą warsztaty, pokazy i animacje podczas organizowanych wydarzeń w zaprzyjaźnionych wioskach bretońskich. Uświetnią występem "Angels in the fire" festiwal rockowy Thelokalize oraz dożynki regionalne w Plougeunast. Wezmą aktywny udział w wieczorze polsko-bretońskim, podczas którego przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, zabranych ze sobą  flagach, w przebraniach charakterystycznych dla swoich miejscowości, gmin  i powiatu elbląskiego bedą godnie prezentować Warmię i Mazury. Zachęcą bretońskich przyjaciół do tanga, będą serwować nie tylko anielskie specjały przy dżwiękach biesiadnych utworów granych na żywo.  Będą rywalizować w rozgrywkach w bule. Wezmą aktywny udział  w programie pobytu przygotowanym przez mieszkańców Saint Thelo i członków bretońskiego stowarzyszenia "Aniothelo" celem poznania dobrych przykładów działalności społecznych i gospodarczych.

Podczas pobytu przekażą materiały promocyjne, pozostawią wykonaną na miejscu rzeźbę i zaproszą do rewizyty w Polsce w 2018 roku.

Kontynuacja partnerstwa "Aniothelo"jest możliwa dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Zarządu Powiatu Elbląskiego i Gminy Pasłęk.

Przygotowanie grupy kuglarskiej odbywa się w ramach projektu "Grupa Ognia. Wielcy z małej wsi" finansowanego ze środków programu mikrodotacji "Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie 2".

Partnerzy: Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie, Stowarzyszenie "Amitie" w Olsztynie,Szkoła Podstawowa Nr 2 w Pasłeku i Pasłęcki Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie "Zalesianka" z Gminy Milejewo, Fundacja "Teraz My" w Sąpach i Polska Grupa Rzeźbiarska z/s w Gardynach z Gminy Młynary, Stowarzyszenie "Dwie Wsie Dłużyna i Węzina" z Gminy Elbląg.

Halina Cieśla