Burmistrz Pasłęka i Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury serdecznie zapraszają w piątek 30 czerwca 2017 r. o godz. 18:30 na koncert inaugurujący Artystyczne Lato 2017. Na scenie w Parku Rekreacyjno - Edukacyjnym na Placu 1000-lecia wystąpi Orkiestra Miłośników Akordeonu z Litwy w koncercie pt. „Od Bacha do Offenbacha”.

Serdecznie zapraszamy!
Wstęp wolny.

Koncert jest przedsięwzięciem zorganizowanym z okazji Jubileuszu 720-lecia nadania praw miejskich Pasłękowi.

Organizatorzy: Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Pasłęcki Ośrodek Kultury

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu, Centrum Spotkań Europejskich Światowid.


„Muzyczne podróże”, to projekt realizowany we współpracy Pasłęckiego Ośrodka Kultury, Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego i przy wsparciu finansowym Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu.


„Od Bacha do Offenbacha”
„Akordeono mégeju orkestras”

„Orkiestra Miłośników Akordeonu” po raz pierwszy zagrała przed 9 laty jako orkiestra szkolna przy Szkole Sztuk Pięknych w Rudominie (Litwa). Twórcą a zarazem dyrygentem jest Bogdan Voicinovic. W 2012 roku pojawił się nowy projekt pod nazwą „Amatorska Orkiestra Akordeonowa”, której celem jest krzewienie poprzez muzykę kultury w miasteczku Rudomino i jego okolicach. Jest to zarazem koncertowanie jak i wspólne muzykowanie. Ten projekt pozwolił na uczestnictwo w orkiestrze zarówno uczniom jak i absolwentom szkoły. Teraz gra w niej młodzież w wieku od 15 do 23 lat.
Repertuar wciąż się poszerzał a tym samym częściej młodzież koncertowała, m. in. w Polsce, Niemczech czy na Łotwie ale przede wszystkim na terenie Litwy. W tegorocznych planach koncertowych jest m. in. Rosja (Sankt Petersburg) i Białoruś.
Na tegorocznych koncertach w Polsce słuchacze spotkają się z bardzo różnorodną muzyką, którą określa tytuł koncertu: „Od Bacha do Offenbacha”, w myśl motto orkiestry: „muzyka łagodzi obyczaje i wzbogaca duszę człowieka”.

Rudomino – 4-tysięczne miasto i zarazem centrum gminy – jest położone 14 km na południe od Wilna, stolicy Litwy. Od niepamiętnych czasów było miejscowością wielonarodową i taką pozostało do dziś. Ogólnie w gminie zamieszkuje 48 proc. Polaków, resztę stanowią Litwini, Białorusini i Rosjanie. W tym małym miasteczku jest Centrum Kultury, Centralna Biblioteka rejonu wileńskiego z filią w Hamerni. Wiernym służą kościół pw. Matki Boskiej Dobrej Rady i cerkiew prawosławna, funkcjonują Szkoła Sztuk Pięknych, Gimnazjum im. F. Ruszczyca i litewska szkoła średnia. Przy Centrum Kultury działają zespoły folklorystyczne: polski „Rudomianka”, litewski „Gija”, Ludowy Zespół Tańca Ludowego „Zgoda” oraz młodzieżowy wokalny zespół „Przyjaźń”. Znana jest też na Litwie, z dobrych wyników, rudomińska drużyna hokeja na trawie. Gmina współpracuje z polską gminą Oława.
Niektórzy historycy są zdania, że Rudomino jest starsze niż Wilno. W roku 1377 Rudomino jest wspominane jako miasteczko. Za panowania księcia Olgierda w 1377 r. siedmiuset żołnierzy litewskich, śpiesząc na odsiecz miastu Wilno, stoczyło tu zwycięski bój z Krzyżakami. Nie powiodło się natomiast Witoldowi Wielkiemu, który po 14 latach, w 1394 r., pod Rudominem poniósł dotkliwą porażkę w bitwie z Krzyżakami, tracąc 4 chorągwie, a książę Jan Holszański trafił do niewoli. W 1592 roku wybudowano w Rudominie kościół ufundowany przez rodzinę Massalskich. Na tym samym miejscu stoi obecny kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Dobrodziejki. W końcu XVIII w. działała tutaj szkoła parafialna.