Chcąc się z Państwem podzielić radością z wydobycia na światło dzienne jednego z najciekawszych zabytków naszego regionu serdecznie zapraszamy na seminarium pn. "Malowidła kościoła gotyckiego w Mariance", które odbędzie się w dniu 24 listopada 2016r. (czwartek) o godz. 17:00 w sali widowiskowo-kinowej Pasłęckiego Ośrodka Kultury. Tego dnia, w godzinach od 14:00 do 16:00, istnieje również możliwość zwiedzenia Kościoła pw. świętych Piotra i Pawła w Mariance.

Organizartorami seminarium są: Zakład Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Burmistrz Pasłęka oraz Parafia św. Józefa w Pasłęku.

kościół w Mariance

Zbudowany w XIV w. Kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła w Mariance k. Pasłęka leży z dala od głównych szlaków i przez lata pozostawał nieco zapomniany.... jest to jednak świątynia o pradawnym rodowodzie i bogatej, choć nie do końca jeszcze rozpoznanej historii, których świadectwem są jej mury i zachowane wewnątrz zabytki. Do najciekawszych należą zdobiące ściany nawy gotyckie malowidła ścienne.

Od 2007 roku kościół i jego wyposażenie są przedmiotem kompleksowych badań służących przede wszystkim prowadzonym gruntownym pracom remontowym i konserwatorskim, z którymi są bezpośrednio powiązane. Udało się już ujawnić wiele fascynujących szczegółów i niektóre z nich wyjaśnić, inne zagadki wciąż czekają na rozwiązanie.

Kończący się sezon prac konserwatorskich zaowocował wydobyciem z mroku pierwszej partii niezwykłych kompozycji malarskich – barwnych scen na ścianie wschodniej ukazanych na tle fantazyjnych dekoracji roślinnych, odsłonięciem ich spod szarej zasłony czasu.

Malowidła te stanowią olbrzymią wartość historyczną i zabytkową, ponieważ są wyjątkowo dużym i jednolitym zespołem malowideł ściennych zachowanych w regionie północnej Polski. Zachowały się w stanie pierwotnym, co stanowi o ich wyjątkowości i niepowtarzalności w skali naszego kraju.